Konrad Most ezredes - Kutyakiképzés: A kézikönyv
Konrad Most ezredest sokan a kutyakiképzés atyjának tekintik - az először 1910-ben megjelent kézikönyvével valóban lefektette a modern kutyakiképzés alapjait.
Kölyökkutyával az élet 3. rész
Mondanom sem kell, Zafírt nem hatotta meg, hogy nem tudok aludni, járni, vagy hogy az alapvető életfunkcióim készülnek elhagyni. A maga megszokott formáját hozva rohan, ugrik, tép, harap - szóval Zafír eleven, egészséges, és fitt. Szerencsére.
Kölyökkutyával az élet 2. rész
Kilók száma: 6
Felálló fülek száma: 1
Harapások száma: kétszámjegyű
Kölyökkutyával az élet 1. rész
Nagyjából egy éve készülök arra, hogy hazahozom az első munkakutyámat - akkortájt sikerült annyira összeraknom az örökbefogadott kistestű kopó keverékemet, hogy úgy éreztem, lett hely még egy kutyának.
Bizalmatlan kutya
Mit tegyünk, ha kutyánk bizalmatlan az emberekkel? Mivel sok kutya extrovertált, hajlamosak vagyunk erre "normálisként" alapozni. Ha a kutyánk nem szívesen ismerkedik idegenekkel, ezek szerint probléma. Biztos?
Kicsi növény, óriási stressz
Benji egyik pillanatról a másikra nyüszített fel, teljesen váratlanul - a megszokott útvonalunkon sétáltunk, a megszokott csapattal. Mikor elkezdte rázni a fejét, rögtön tudtam, hogy mi lehet a gond…
Ciki/nem ciki - nemet mondani a kutyánk kedvéért
Azt hiszem, előbb-utóbb minden gazdi életében eljön a pillanat, amikor olyan dolog történik vele és a kutyájával, ami belülről nézve nem tűnik helyesnek. Egy túlontúl barátságos idegen közeledése, egy heves kisgyerek lehengerlő lelkesedése, vagy egy szabadon rohangáló óriási eb (a mögötte loholó “nem báááánt, csak játszik” gazdájával) - kutyánk és saját személyiségünk függvényében változó a necces helyzet.
Ciki/nem ciki - amikor nem jön vissza a kutya
Ciki/nem ciki sorozatunk eheti témája mindenki kedvence, a behívás. Egy gyors vallomással kezdeném, dobpergés, lehull a lepel a piszkos titkainkról: mindannyiunkkal előfordult már, hogy hívtuk a kutyánkat, és nem jött. Aki mást mond, hát, az hazudik. Lehet kutyasuttogó vagy csillámkoszorús mestertréner is, bizony neki is volt már, hogy nem jött a kutya. Ciki? Nem ciki.
Miért fontos a reziliencia?
A reziliencia egy pszichológiai fogalom, egyszerűen úgy írható le, mint az egyén képessége arra, hogy váratlan akadályokkal, krízishelyzetekkel megbirkózzon. A kutya-gazda vonatkozásban a reziliencia mindkét félre külön-külön alkalmazható, és szerintem az együttélésük szempontjából is fontos tényező.
A reménytelen németjuhász
Nem minden az, aminek látszik: az óriási, félelmetes németjuhász test érzékeny lelket takar.
Ciki/nem ciki - kutyaválasztás
Ciki/nem ciki sorozatunk első részében azt vizsgáljuk, milyen lépéseket érdemes bevállalni leendő kedvencünk érdekében - és mik azok a hibák, amiket jobb elkerülni.
Miért olyan fontos a játék?
A gazdik nem mindig értik, miért beszélek annyit a játékról. Furcsának tűnhet, főleg ha az ember úgy képzeli el a kutyával való munkát, hogy az a katonás fegyelem, rigid elvárások és az azoknak való megfelelés leképeződése. Persze, lehet az is, de szerintem a legtöbb családi kutyának nem erre van szüksége. Szerintem.
Repülés kutyával, avagy Cookie hazatér
Cookie képzése végéhez értünk, így eljött a hazautazás ideje. Gazdái úgy döntöttek, engem bíznak meg a feladattal, hogy biztonságban átszállítsam kiskutyájukat Máltára.
Megtanítani a kutyát egyedül lenni
Vannak kutyák, akik kimondottan rosszul viselik az egyedüllétet. Bár a fajtájából adódóan lehetnek nehézségei, az egyedüllét alapvetően tanítható - fajtától függetlenül.
Egy bentlakásos képzés krónikája 10. rész
Sorozatunk utolsó részében Benji gazdája számol be tapasztalatairól. Megszólal arról, milyen a bentlakásos kutyakiképzés a gazda szempontjából, hogyan élte meg a kutya ittlétét, és hogy viselkedik az eb most otthon.
Egy bentlakásos képzés krónikája 9. rész
A bentlakásos képzés legnehezebb része nem a kutya tanítása, hanem a kialakított rendszer és megközelítés átadása a gazdinak. Benji tud viselkedni, mert megtanítottuk; most az a feladatunk, hogy a gazdájának minden szükséges eszközt átadjunk ahhoz, hogy harmóniában folytatassák közös életüket.
Egy bentlakásos képzés krónikája 8. rész
Benji bentlakásos képzésének középpontjában egy probléma áll: a harapás. Gazdája azért döntött úgy, hogy gondjainkra bízza egy hónapra, mert mindennapjaik részévé vált, hogy Benji megharapta, és ez rossz hatással volt a közös életükre, a kapcsolatukra.
Egy bentlakásos képzés krónikája 7. rész
Ritkán találkozunk olyan kutya-gazda párossal, akiknek nem okoz gondot a közös séta pórázon: a laza póráz különösen nagy mumus. Benji nehézségei azonban abból fakadnak, hogy elmaradt a kölyökkori szocializációja, ezért ha kutyát lát, teljesen kikel magából: fennhangon visít és a póráz végén pörög (vagy hörög) - azaz reaktív.
Egy bentlakásos képzés krónikája 6. rész
Napi pár alkalom és néhány nap után Benji odáig van a huzavonáért: ez a közös kis rituálénk, aminek segítségével megtanultuk a közös nyelvünket. Amikor győzedelmeskedik, én dicsérem, ő boldog. Amikor a játék helyett a kezemet kapja el, a mérkőzést felfüggesztem, és ő azonnal tudja, hogy ez hiba volt. Ismeri a jelzéseimet: tudja, hogy mikor kell eleresztenie, és mikor haraphat a játékra. Értjük a játékunkat, és értjük egymást is.
Egy bentlakásos képzés krónikája 5. rész
Benji képzésében a nevelésre helyezzük a hangsúlyt: célunk, hogy jó döntéseket hozzon a mindennapjaiban, hogy gazdájával harmóniában tudjanak együtt élni. Benji családi kutya, nincs munkája, így feladatok tanítása nem olyan fontos nekik. A tréning ettől függetlenül hasznunkra válik, ezért szorgalmasan gyakorolunk vele.