Egy bentlakásos képzés krónikája 4. rész

Mire jó a bentlakásos kutyakiképzés? Működik? Ha igen, hogy működik? Mit tanul a kutya? Hogy működik a gazdával? Sorozatunkban ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni.

Benji beilleszkedése nem könnyű, de ez érthető is: hátrahagyva megszokott környezetét, hirtelen ismeretlen emberekkel és kutyákkal kénytelen együtt élni.

Kölyökkori szocializáció

Ideális esetben a kölyökkutyák az alom elhagyása után kutyákkal ismerkednek meg, játszanak, jó élményeket szereznek. Az ideális eset azonban ritkább, mint gondolnánk - sokszor találkozunk olyan kutyákkal, akiknek ez valamilyen oknál fogva kimaradt. Gyakori, hogy emiatt reaktivitási problémákkal küzdenek: a szocializálatlan kutya megugatja a többieket izgalmában vagy félelmében, és nem tud mit kezdeni a helyzettel. Benjinek sem jutott túl sok kutyatársaság az élete első néhány hónapjában, úgyhogy rajtunk áll, hogy ezt lehetőségeink szerint pótoljuk.

A kommunikáció útvesztője

Benji egy színes egyéniségekkel teli családba csöppent: fiatal és idős, kistestű és nagytestű, visszafogott és magabiztos kutyák veszik körül. Mivel nem volt túl sok lehetősége gyakorolni, most tanulja a megfelelő viselkedést mások társaságában, miközben elsajátítja a különböző kommunikációs jelzések jelentését - és ezeket nem lehet félreérteni.

Elsőre ijesztőnek tűnhet (és valóban, évek elteltével is ijesztő), de ez egy olyan pillanat, amibe nem avatkozunk bele. Amikor Benji nem reagál a finomabb, óvatos jelzésekre (mint amilyen a fej elfordítása, vagy a halk morgás), akkor Bora eszkalál: a vicsort hörgés kíséri, hogy biztosan célba érjen az üzenet.

Ha Benji továbbra sem vonulna vissza, Bora odacsattanna (anélkül, hogy elkapná, vagy kárt tenne benne), de erre nincs szükség, Benji megérti a mondandóját. Legközelebb már az óvatos jelzésekre is könnyebben veszi a lapot, mert Bora megmutatta neki az eszkalációs létrát. Az ilyen élmények, bár nem kellemesek, értékes tanulsággal szolgálnak Benjinek. Megtanulja, mit jelent a privát szféra tisztelete, hogy mi az, amit elviselnek tőle társai, és mi az, ami már nem fér bele.

Benji szerencséjére nemcsak idős, szigorú kutyákkal tölti mindennapjait, hanem sorra váltják egymást a napközis és panziós extrovertált kölykök. Így újra és újra kipróbálhatja az ismerkedés menetét, bulizhat egy nagyot, jól érezheti magát, miközben folyamatosan fejlődik. Megtanul rászólni arra, aki durván játszik vele, és megtanulja, hogyan fogja vissza magát a játék hevében. Szinte észrevehetetlenül, napról napra nő az önbizalma, ahogyan egyre jobban tájékozódik a kutyák világában.

Kutyául tudni kell

Benji egy-két hét elteltével már otthonosan mozog a kutyák társaságában, ügyesen kiigazodik a jelzéseken, és következetesen jó döntéseket hoz. Udvariasan tudomásul veszi, ha nem tartanak igényt a közeledésére, még akkor is, ha ő nagyon szeretné.

Minden kutyának más a személyisége, akárcsak az embereknek. Nem kell minden kutyának imádnia mások társaságát, és nem kötelező barátkozniuk sem.

Arra viszont szükségük van, hogy ki tudjanak igazodni a környezetükön, és ehhez hozzátartozik az is, hogy képesek legyenek fajtársaik kommunikációját értelmezni és megfelelően kezelni.

Utóirat:
Bora egy tünemény, a szívem csücske - távol álljon tőlem, hogy rossz színben tüntessem fel. Legtöbbször nem úgy néz ki, mintha ördögűzésre szorulna, tényleg.

Previous
Previous

Egy bentlakásos képzés krónikája 5. rész

Next
Next

Egy bentlakásos képzés krónikája 3. rész