Egy bentlakásos képzés krónikája 2. rész
Mire jó a bentlakásos kutyakiképzés? Működik? Ha igen, hogy működik? Mit tanul a kutya? Hogy működik a gazdával? Sorozatunkban ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni.
Ahhoz, hogy Benji megértsen minket, először nekünk kell megértenünk őt, ez pedig a kutya megismerésével kezdődik. Mi lehetne jobb kiindulópont, mint a fajtája?
A Jolly Joker maltipoo
A maltipoo egy hibrid kutyafajta, az uszkár és a máltai selyemkutya keresztezésével hozták létre, egy designer dog. Így nehéz előre megállapítani, hogy melyik fajta tulajdonságai dominálnak a kutyában, de számíthatunk rá, hogy egy tanulékony, energikus, játékos kutyával van dolgunk. Általában éppen a tanulékony és energikus kutyák okozzák a legtöbb fejtörést gazdáiknak, mert ezek az ebek pontosan ki tudják számítani, hogyan érjék el céljukat - és nem is adják fel, amíg ez meg nem történik.
A fajta után nézzük a kutyát: hét hónaposan a kistermetű Benji jó eséllyel kamaszodik, mert ezek a kutyák korábban érik el a kamaszkort nagytestű társaiknál. Ez plusz kihívást jelent nevelési szempontból, viszont még éppen időben jut el hozzánk ahhoz, hogy udvarias és figyelmes ebet faragjunk belőle felnőttkorára.
Ehhez a következő problémákat kell megoldanunk: Benji a harapás mellett szeret ugrálni és a lábán harapdálni gazdáját, miközben ő a lakásban próbál közlekedni. Az engedelmességi feladatokat csak otthon és jutalomfalattal csinálja, a szobatisztasága hagy némi kívánnivalót maga után. Séta közben megugatja a többi kutyát az utcán, reaktív.
A stratégia
A célunk, hogy Benji képes legyen következetesen jó döntéseket hozni gazdája mellett a mindennapokban. Ahhoz, hogy erre megtanítsuk, eleinte kisebb szabadságot adunk neki, majd ahogyan több jó döntést hoz, egyre nagyobb önállóságot kap. A stratégia alapja a szobakennel, ahova tudatosan és tervszerűen szoktatjuk be. Naponta kétszer eszik, így adott a napi két tréning lehetőség engedelmes feladatok elsajátítására. Fajtájából és korából kifolyólag játékos, ezért könnyen beépíthető a játék tréning is - itt megtaníthatjuk a kommunikáció alapjait, illetve az engedelmes tréninghez hasonlóan azt, hogy fontos és jó az emberek jelzéseit figyelni.
Benji soha nem szenvedett hiányt szeretetben, figyelemben, odaadásban. Egyetlen dolog hiányzott az életéből: a felismerés, hogy az ő akaratán kívül másé is érvényesülhet a világon. A bentlakásos iskola egy hónapja nála nem arról szól, hogy megtanuljon vezényszóra ülni és feküdni (bár ez is megtörténik), hanem arról, hogy a felismerés az elméjébe ékelődjön. Meg kell értenie, hogy a kétlábúak nem azért vannak körülötte, hogy kiszolgálják, hanem hogy egy partneri kapcsolatban, kölcsönös tiszteletben és szeretetben éljenek együtt vele.