Benti fárasztás 3. rész - Formálás

formálás

A hideg beköszöntével hajlamos az ember kevesebb időt kint tölteni, és így a kutya sem mozog annyit, mint szokott. Így a következő hetekben megosztunk néhány módszert arra, hogy hogyan tudjuk érdekesebbé tenni kutyáinknak a bent töltött napokat, hogy senki ne unatkozzon.

A formálás egy olyan tanítási módszer amiben a kutyánk egyértelmű iránymutatás nélkül sajátítja el az általunk előre kitalált feladatot. Ebben a folyamatban a kutya önállóan gondolkozik, kvázi találgat, mi pedig a klikker és jutalom segítségével jelezzük, ha az eb közelít a jó megoldáshoz (egyfajta Activity és a hideg-meleg játék kombinációjaként).

Mi kell ehhez? Elsősorban, az hogy a kutya ismerje a játékszabályt. Ez a legnehezebb rész, mert a legtöbb tréning arról szól, hogy a kutya utasítások nyomán hajt végre feladatokat. A formáláshoz azonban proaktívan kell próbálkoznia ahhoz, hogy jutalomhoz jusson, a mi szerepünk pedig csupán annyi, hogy visszajelzést adjunk neki, mindenféle iránymutatás nélkül. Ez eleinte nekünk is nehéz lehet, de a formáláshoz elengedhetetlen, hogy hagyjuk gondolkozni és kibontakozni!

A formálási folyamatban a kutya sorra veszi a lehetőségeket, mérlegel, próbálkozik - ez óriási mentális igénybevétellel jár. Emiatt fontos, hogy egy tréning alkalom ne tartson tovább néhány percnél, főleg eleinte. Hasonlóan az izmok építéséhez, idővel fokozatosan lehet növelni a terhelést, főleg akkor, ha már érti a játékszabályt. Ahogy minden tréningnél, figyeljünk arra, hogy leküzdhető kihívás elé állítsuk négylábú barátunkat! Ahhoz, hogy számára is élvezetes legyen a folyamat, adjunk lehetőséget sikerélményre, és egy feladatot osszunk fel több tréning alkalomra. Így frissen és lelkesen tud hozzálátni a munkához, újra és újra.

Milyen feladatot lehet formálással megtanítani? A formálásnak gyakorlatilag csak a képzeletünk szab határt. Érdemes eleinte egyszerűbb célt kitűzni, mint például egy palack felborítása, később bonyolultabb viselkedésláncokat is taníthatunk kutyánknak. Bora formálással tanult meg vezényszóra buborékot fújni, ez egy jó célkitűzés lehet a haladó szintre. A videó az eredményről itt megtekinthető.

Previous
Previous

Egy bentlakásos képzés krónikája 1. rész

Next
Next

Benti fárasztás 2. rész - A trükktanítás