A figyelmetlen kutya

Az egyik leggyakrabban előforduló probléma gazdiknál, hogy a kutyájuk “nem figyel” rájuk. Pedig ez a legtöbb esetben nem igaz!

👀 A kutyák legtöbbször szemmel tartják a gazdájukat, még ha ez kívülről nem is így tűnik. A probléma inkább azzal szokott lenni, hogy bár látja és hallja is a gazdáját, neki más elképzelései vannak.

De hogyan érjük el, hogy megegyezzenek az elképzeléseink?

👉 Motivációval

👉 Kommunikációval

👉 Kapcsolatunk kiépítésével

Motiváció

A kutya motivációja leegyszerűsítve két komponensű: vagy szeretne elérni egy számára vonzó dolgot, vagy szeretne elkerülni egy számára kellemetlen hatást. Régi módszerek az utóbbi, büntetésen alapú kiképzéssel érték el, hogy a kutya engedelmeskedjen. Mára már tudjuk, hogy a kutya tanításában jóval hatékonyabb a pozitív megerősítés, hiszen stresszes állapotban a kutya tanulási képessége csökken (ahogyan az emberé is). Így aztán ismernünk kell, hogy a kutyánk számára mi a legnagyobb jutalom, és annak segítségével tudjuk könnyedén tanítani, együttműködésre hívni.

Kommunikácó

Aki járt már olyan országban, ahol nem beszéltek vele közös nyelvet, tudja, hogy az ismeretlen szavak hangosabb ismételgetése nem segít a megértésben. Ugyanígy van ez a kutyánknál is: ahhoz, hogy tudja, mit szeretnénk tőle, számára érthető módon kell átadni az üzenetet. Fontos az is, hogy mi is tudjunk olvasni a kutyánk jelzéseiből, így alakulhat ki köztünk egy kétoldalú párbeszéd.

Kapcsolat

A bizalmat ki kell érdemelni, és fenn kell tartani: ha elárulnak minket, az sokáig bennünk marad. A kutya rendkívül jó megfigyelő, és a sorozatos következetlenséggel könnyen el lehet veszíteni a bizalmát. Ha méltó partnerei tudunk lenni közös életünkben, hűséges és együttműködő társunk lehet - de ezt csak akkor várhatjuk tőle, ha mi is mindent megteszünk ezért.

Previous
Previous

Játék a kutyával 1.